nedeľa 25. novembra 2018

Scotland - Glasgow


Moja príprava na cesty prebiehala tak ako vždy (bedeker, hodiny googlenia), s jednou malou zmenou. Máme Johana! To = nebrať svoje plány až tak vážne :D Nakoniec boli on, aj dcérka našich kamarátov super parťáci.
Náš výlet začal príletom do Edinburgu, ale keďže som tam už bola, dohodli sme sa, že prvá zastávka bude Glasgow.Glasgow, najväčšie škótske mesto, ktoré leží v najpriemyselnejšej časti krajiny, približne 60 km od Edinburgu. Mesto, ktoré sa prezentuje ako jedno z hlavných európskych centier kultúry prešlo v posledných rokoch rozsiahlymi zmenami.
V minulosti bol Glasgow malou usadlosťou na rieke Clyde, ale vďaka strategickej polohe sa stal jedno z najvýznamnejších priemyselných a finančných centier v Európe. V 15. storočí pomohlo rozvoju mesta najmä založenie University of Glasgow, ktorá z neho neskôr spravila centrum osvietenstva. V 18. storočí sa stal Glasgow jedným z najvýznamnejších obchodných uzlov so severnou Amerikou. Pred 2. sv. vojnou bol 4. najväčším mestom v Európe (po Londýne, Paríži a Berlíne).
Kedže sme nemali veľa času a boli sme šťastní, že deti sedia ticho v kočíkoch, vydali sme sa na menší okruh mestom, s jediným cieľom - vidieť Glasgow School of Art.
Začali sme na nákupnej ulici Buchanan Street. Po ceste sa môžete zastaviť v budove The Lighthouse, kde je vystavené zariadenie a vybavenie domu architekta Mackintosha. Pokračovali sme po Trogate Street (dole na fotke), išli okolo Tron Theatre až k Mercat Cross.


 
Mercat Cross 
V úplných počiatkoch vzniku mesta sa 4 najstaršie hlavné ulice stretli v pravom uhle a vytvorili kríž - Glasgow Cross. Na tomto mieste sa začali konať trhy pod holým nebom - Mercat, od toho odvodený názov Mercat Cross. Na tomto mieste v roku 1928 postavili budovu tržnice (na foto v strede).

Nevedomky sme prešli to tej najviac cool časti mesta - Merchant city. Budovy sa začali meniť, na každom rohu bola nejaká dobre vyzerajúca reštaurácia...
Merchant City je jedna z najstarších štvrtí v Glasgowe (r.1750), keď bola domovom skladov bohatých obchodníkov. Po renesancii v posledných rokoch je teraz plná barov, reštaurácií, butikov a galérií. Je to kultúrne centrum mesta, kde sa každý rok koná festival Merchant City Festival.
Ach, teleportujte ma späť...Polračovali sme po Ingram Street smerom ku Gallery of Modern Art.Gallery of modern art je najnavštevovanejšie múzeum umenia v Škótsku. Galéria, ktorú otvorili v roku 1996 je situovaná v centre mesta v neoklasicistickej budove z roku 1778. Budova pôvodne slúžila ako mestský dom, neskôr v nej sídlila Royal Bank of Scotland, burza a knižnica. Pred galériou stojí jazdecká socha vojvodu z Wellingtonu, ktorého často vidno s dopravným kužeľom na hlave. Myslela som si, že je to v rámci nejakej umeleckej inštalácie, ale kužeľ je pravidelne už okolo 30 rokov úradmi snímaný dole a následne vtipnými občanmi znovu nasadzovaný na sochu.

George square je hlavné námestie v meste s významnými budovami a sochami naokolo. V pozadí vidno City Chambers - budova mestského zastupiteľstva a Sir Walter Scott´s Monument (foto napravo).


Mojim jediným cieľom bolo vidieť známu Glasgow School of Art navrhnutú Rennie Mackintosh-om. Čítala som, že budova školy bola poškodená požiarom v roku 2014, ale netušila som, že aj v roku 2018! Takže namiesto školy, sme videli iba stavenisko :(
Charles Rennie Mackintosh bol škótsky architekt, dizajnér a maliar. Bol jedným z hlavných predstaviteľov secesie v Anglicku a významne ovplyvnil vývoj európskeho dizajnu. Jeho veľkou inšpiráciou bolo samotné mesto Glasgow, ale aj japonská kultúra, ktorú obdivoval pre jednoduché línie, príjemnú strohosť a využitie pôsobenia svetla a tieňa v interiéroch. Tieto princípy využíval v spojení s práve sa rozvíjajúcim funkcionalizmom.Glasgow School of Art sa považuje za jeho majstrovské dielo. V čase keď získal zákazku na túto stavbu (mal len 29 rokov!), bola škola uznávaná ako jedna z popredných európskych umeleckých akadémií. Sám Mackintosh navštevoval večerné hodiny počas svojej architektonickej praxe.
Školu pre nedostatok financií stavali v dvoch fázach. V prvej fáze výstavby v rokoch 1897 až 1899 došlo k dokončeniu centrálnych a východných častí, vrátane múzea, riaditeľskej a zasadacej miestnosti. V čase druhej fázy výstavby v rokoch 1907 až 1909 pozmenil dizajn tak, aby zahŕňal nové štúdia a vytvoril "look" 20. storočia.
Požiar v roku 2014 vznikol v suteréne po explodovaní projektora. Oheň úplne zničil aj najslávnejšiu miestnosť - knižnicu.
V roku 2015 bolo škótske štúdio Page / Park Architects poverené dohliadať na obnovu budovy, ktorá sa očakávala na jar roku 2019.
Ďalší požiar vznikol v roku 2018 počas výstavy absolventov, len pár mesiacov po dokončení novej budovy, ktorú navrhol americký architekt Steven Holl v areáli Garnethill Campus.Willow Tea Rooms patrí k najkomplexnejším dielam vôbec, pretože architekt riešil fasádu, ale aj kompletné zariadenie a vybavenie interiéru. Biela "vyčistená" fasáda musela v tých rokoch a v tomto meste, kde prevažujú tehlové domy pôsobiť veľmi moderne a osviežujúco, inak to nie je ani v dnešnej dobe. Na interiéroch Mackintosh spolupracoval so svojou manželkou Margaret Macdonald. Navrhli nábytok, svietidlá, koberce, nástenné dekorácie, ale aj detaily ako príbory, tabule, uniformy pre zamestnancov. To je sen, čo?
Je paradox, že Mackintosh si veľa slávy počas svojho života a vo svojom rodnom meste neužil. Pritom bol hlavným predstaviteľom secesného hnutia a ovplyvnil radu architektov, mimo iného aj Franka Lloyda Wrighta až v ďalekom Chicagu. Keď mal 50 rokov, nadobro opustil svet architektúry a venoval sa iba maľbe akvarelov. Zomrel ako 60 ročný v roku 1928.

Glasgow, mesto, ktoré možno na prvý pohľad až tak neočarí, ale je tu stále čo objavovať. Kebyže máme viac času, určite zamierime smerom k rieke Clyde, alebo do niektorého múzea...

photos: me

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára