nedeľa 26. augusta 2018

Látkové plienky


Na tomto blogu je to neobvyklá téma, ale po xy začudovaných otázkach, prečo používame látkové plienky a ako to funguje, som sa rozhodla spraviť trochu osvety. Nebolo to tak dávno, kedy naše maminy používali látkové plienky, pretože tie jednorázové neboli a je veľká škoda, že sa na to zabudlo. Ja som sa inšpirovala u mojej tety, ktorá mala malé deti nedávno. Keď som si však začala hľadať typy plienok a všetky tie existujúce systémy, vôbec som nevedela, čo by som mala kúpiť/objednať. Najviac mi pomohla návšteva tohto obchodu v Bratislave, kde nám milá teta predavačka dala inštruktáž, ukázala nám všetky dostupné typy plienok a poradila koľko kusov nám treba. Ak nemáte tú možnosť, tak vám dúfam tento článok pomôže sa ako tak zorientovať :)
Najprv však začnem tým, prečo si takéto plienky vybrať. Pokožka a riťka vášho dieťaťa bude určite spokojnejšia v látkových plienkach, kde nehrozia zapareniny. Jednorázové papierové plienky sú napustené rôznymi chemikáliami (napríklad chlór) a okrem toho vytvárate odpad. Veľa odpadu. Ak jednorázové - papierové plienky, jednoznačne tie ekologické, ktoré sú vyrobené z čisto prírodných materiálov, odpad je kompetne recyklovateľný a samozrejme neobsahujú žiadne chemikálie.
My používame jednorázové plienky v prípadoch, keď nevieme tie látkové vyprať, čiže pri cestovaní, alebo na noc, kedy nechcem aby ho pocit vlhka budil. 
Čo sa týka látkových plienok, kúpili sme 3 rôzne typy, pretože sme nevedeli, ktoré nám budú najviac vyhovovať. Po roku môžem povedať, že stále používame všetky.

Prvý typ je látková "vkladačka" (máme 6 ks), ktorá sa dá prispôsobiť podľa veľkosti bábätka. Tá sa vloží do nepremokavých gatiek (máme 5 ks), ktoré sa dajú gombíkmi pozapínať na požadovanú veľkosť. Na plienky je dobré dávať separačnú vrstvu (buď papierová, alebo vyrobená z kukurice, kúpite v každej lepšej drogérií), ktorá poslúži hlavne pri kakaní, kedy sa vám s "nákladom" :D ľahšie manipuluje a odstraňuje. Táto plienka má vyhodu rýchleho zakladania. Nevýhodou je, hlavne keď sa začne bábätko viac hýbať, časť obsahu plienky môže občas skončiť v nepremokavých gaťkách. Ale na druhej strane, vyše roka, čo používame tieto plienky sa nestalo, že by obsah skončil až na oblečení, čo sa pri papierových stáva pomerne často. Látkové plienky sa môžu prať na 60° a 95°, nesmú sa žehliť a sušiť v sušičke (znižuje to savú schopnosť). Nepremokavé gaťky sa perú max. na 60°. Po každom použití treba plienku zaprať v rukách žlčovým mydlom (pozor, žiadnou chémiou!) a vyprať v práčke ekologickými pracími prostiedkami (odporúča sa prať každý tretí deň.).Druhý typ, ktorý používame je celo-bambusová plienka, ktorá sa dá nastaviť na potrebnú veľkosť, zapína sa na suchý zips. Obsahuje ešte tenšiu pripínaciu vkladačku. Tieto vydržia najviac mokrého obsahu, ale nevýhoda je, že sa sušia veľmi pomaly. Manipulácia s nimi je pomerne rýchla a jednoduchá, máme z nej 3 ks.Posledný typ je kombinácia klasickej štvorcovej látkovej plienky a bambusovej vladačky. My sme pre Johana kúpili 20 ks klasických štvorcových plienok a 6 ks vkladačiek. Pri tejto plienke vás môže odradiť skladanie, ale veľmi rýchlo prídete do praxe :) V gifku nižšie je celý postup. Tento typ plienok sa mi zdá najpohodlnejší pre bábätko. Zo všetkých plienok sa smú žehliť len tieto klasické štvorcové. Veľký pomocník je aj štipec, ktorou si plienku zaistíte, aby všetko držalo tak, ako má a aby sa vám ľahšie obliekla nepremokavá vrstva.

Doležité je zahnúť plienku pod nožičkami bábätka, aby obsah zostal v plienke :)

Na internete a v obchodoch som videla viac rôznych systémov látkových plienok, na začiatku je dobré si povedať, koľko € chcete investovať a podľa toho vyberať. Ak sa chcete hesla "bez odpadu" držať až do konca, treba myslieť aj na vlhčené obrúsky. Buď ich nepoužívať vôbec (doma stačí voda), pri cestovaní je to horšie, odporúčam poobzerať sa po ekologických typoch, ktoré nie sú parfumované a sú biologicky rozložiteľné.
Ak by ste mali akékoľvek otázky, rada na ne odpoviem :)

photos: me

7 komentárov:

 1. Super článok, ja som bola ešte počas prvého tehotenstva rozhodnutá dať týmto plienkam šancu, ale moja pohodlnosť vyhrala na rozumom a eko dopadom z jednorazových plienok, ale keďže doma mám aj bambusové, tak to teda pri druhom vyskúšam..ďakujem za inšpiráciu ��

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Fakt to nie je nič hrozné, zvykneš si rýchlo ;) Len do toho!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Super :-) Ja som to skusila a rychlo vzdala. Tiez som z tych moznosti mala gulas, ale po dlhom prieskume som sa rozhodla skusit Bamboolik plienky. Pacilo sa mi, ze vkladacky nebolo treba nijak skladat, len pripnut, mohli ist do susicky... ale ani v susicke neuschli uplne a to som skusala rozne programy, zdalo sa mi, ze krpec mal neprirodzene prehnuty chrbatik ked lezal ci na chrbte alebo na bruchu, ta plienka bola velka, nevedela som bez rozbalenia skontrolovat ci sa nepokakal (v tom case este nebolo poznat, kedy tlaci a ani to tak nebolo citit ako po prechode na tuhu stravu :) a tiez sa mi zdalo, ze sa v tom absolutne nevie hybat, aj ked v tom case sa este velmi nehybal. Tak som sa vratila k jednorazovkam, aj ked nerada, ten odpad ma stve, ale so zapareninami alebo nejakymi alergickymi reakciami na jednorazovky sme vobec nemali problem. V najblizsich mesiacoch sa snad odplienkuje, tak uz to necham tak, mozno pri druhom to skusim opat :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Z tých čo máme my, sú najmenšie tie prvé, ktoré som opisovala. Keď bol Johan úplné bábo, najradšej som ich používala. Zato sme si aj my zobrali viac typov, aby človek vyskúšal, čo mu najviac vyhovuje. Držím palce pri druhom ;)

   Odstrániť
 4. Ahoj Paťka, aj ja som bola zvedavá na článok, keďže som práve začala riešiť výbavu pre naše prvé baby. Takže z mojej strany otazka č. 1: Koľko latkových plienok denne si menila na začiatku pri malom dieťati? Je to viac ako pri papierových? A druhá otázka: Akú značku jednorazovych ekologickych si na noc kombinovala? Ďakujem �� Katka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj :) Fuu, presný počet si nepamätám, ale prala som cca každé 2-3 dni, a mala som ich dokopy 15...ak náhodou bolo treba viac, poskladala som namiesto bambusovej vkladačky (3. typ plienky v článku) obyčajnú štvorcovú plienku. Ale tieto počty plienok, ktoré som písala, nám úplne stačia doteraz. Jedine na začiatku sme kúpili 3 nepremokavé gate, neskôr sme dokúpili ďalšie dvoje. Z jednorázových sme mali Naty, Moltex, Attitude a Babylove. Všetky boli super, jedine Attitude sú také tvrdšie, čo sa mi nezdalo pohodlné. Teraz najčastejšie kupujeme Babylove. Inak v niektorých bioobchodoch (aspoň v Ba som si všimla) sa dajú kúpiť tieto ekologické plienky aj na kusy, čo je super, že môžeš poskúšať ;)

   Odstrániť
 5. "HACK GEEKS🎆

  Premýšľali ste niekedy, či je možné hackovať veci tak, ako to robia hackeri vo filmoch  Áno je to možné! 😁😁😁

  "AKO JE TO TECHNOLÓGIA, MÔŽE BYŤ ZASTAVENÁ"


  Hackovanie môže byť jednoducho vykonané vysadením počítačového vírusu alebo spywaru (v závislosti od toho, čo má hacker v úmysle urobiť) v cielenom zariadení.


  My v THE HACK GEEKS vám poskytnú najlepšiu hackerskú službu

  Chápeme problematiku podvodníkov po celom internete a preto vám poskytujeme dôkaz o našich službách.


  Máme špičkových hackerov na hackerone.com, ktorí sú vždy pripravení na to, aby vás kedykoľvek, kdekoľvek, kdekoľvek, akýmkoľvek zariadením, organizáciou, federálnymi agentúrami, univerzitami, vysokou školami, premýšľali o tom.

  Môžeme vám pomôcť:

  * Hack, klon alebo sledovanie telefónu? 📱📲

  * Čuchať, vymazávať alebo meniť súbor v spoločnosti, organizácii alebo vo federálnej agentúre? 📖📃

  Napr .: Zmena stupňov na univerzite.

  Zmena identity.

  Vymazanie súborov, ako sú registre trestov a dôkazy.

  Zmena súborov a dôkazov vo federálnych zariadeniach.

  Kradnutie súborov a dokumentov od firiem a organizácií.

  * Načítať stratené BitCoin💰💰

  * Ťažba BitCoin💰💰

  * Ak chcete hackovať e-mail alebo akýkoľvek účet sociálnych médií?

  * Prevod prostriedkov bez zistenia? 💴💵💷

  * Ak chcete zvýšiť svoje kreditné skóre?

  * Ak chcete Hack Kreditná / Debetná karta? 💳💳


  Toto všetko môžeme urobiť pre vás.


  Sme odhodlaní a nevystavujeme našu službu nikomu.

  Kontakt:

  thehackgeeks@gmail.com

  Tešíme sa na vás.

  OdpovedaťOdstrániť